Besplatna dostava u Hrvatsku za narudžbe iznad 55 €

POČETNA > Roditeljski kutak

RODITELJSKI KUTAK > Trudnice > Cijepljenje protiv COVID-19, trudnoća i dojenje

Svi u Hrvatskoj u dobi od 5 i više godina sada mogu primiti cjepivo protiv COVID-19. Međutim, ako ste trudni ili dojite, možda se pitate je li sigurno da se cijepite?

Cjepivo protiv bolesti COVID-19 Comirnaty odobreno za primjenu u djece u dobi između 5 i 11 godina (Povjerenstvo za humane lijekove (CHMP) pri EMA-i, HALMED)

Cjepivo Comirnaty od ranije je odobreno za prevenciju bolesti COVID-19 u odraslih osoba i djece u dobi od 12 i više godina. Cjepivo Comirnaty se primjenjuje kod djece u dobi od 5 do 11 godina u manjoj dozi nego što je to u osobi dobi od 12 i više godina (10 µg u usporedbi s 30 µg). Jednako kao i u starijim dobnim skupinama, primjenjuje se u dvije doze injekcijama u mišić nadlaktice, uz vremenski razmak od tri tjedna između doza.

Australska tehnička savjetodavna skupina za imunizaciju (ATAGI) i Royal Australian and New Zealand College of Obstetricians and Gynaecologists (RANZCOG) preporučili su da se trudnicama rutinski nudi cjepivo Pfizer ili Moderna u bilo kojoj fazi trudnoće.

ATAGI također preporučuje da svi stariji od 18 godina dobiju dopunsku dozu 5 mjeseci nakon što primite drugu dozu cjepiva protiv COVID-19. Za pojačalo možete imati Pfizer ili Modernu. Ako ste već primili prvu dozu cjepiva AstraZeneca, vaša druga doza može biti cjepivo AstraZeneca, Pfizer ili Moderna. Porazgovarajte sa svojim pružateljem porodiljne skrbi o tome koji je najbolji izbor za vas. Pfizer ili Moderna preferiraju se u trudnoći jer postoji više informacija o njihovoj sigurnosti u trudnoći u usporedbi s AstraZenecom.

Većina kliničkih ispitivanja cjepiva i lijekova rijetko uključuje trudnice u svoje testiranje. Kada je predložen raniji savjet, nije bilo dokaza koji potvrđuju sigurnost cjepiva protiv COVID-19 tijekom trudnoće. Izvješća iz stvarnih dokaza prikupljenih u drugim zemljama pokazuju da su mRNA cjepiva protiv COVID-19 Pfizer i Moderna sigurna za korištenje u trudnoći. Nova istraživanja pokazuju da trudnice imaju sličan imunološki odgovor na mRNA cjepiva kao i žene koje nisu trudne. Ako planirate trudnoću, možete primiti cjepivo. Ne morate izbjegavati trudnoću ili odgađati trudnoću nakon cijepljenja. Nema dokaza da žene koje zatrudnje nakon cijepljenja imaju povećan rizik od razvoja komplikacija koje će utjecati na njihovu trudnoću ili zdravlje njihove bebe.

Većina ljudi koji dobiju COVID-19 iskusit će samo blage do umjerene simptome prehlade i gripe, kao što su:

  • groznica
  • kašalj
  • grlobolja
  • otežano disanje
  • gubitak mirisa
  • glavobolje
  • umor

Trudnice imaju veći rizik od komplikacija zbog COVID-19 u usporedbi s ženama koje nisu trudne iste dobi. Trudnice koje imaju druge čimbenike rizika, uključujući već postojeće zdravstveno stanje, imaju još veću vjerojatnost da će trebati liječenje u bolnici. Mogućnost prijevremenog poroda također se povećava ako se razbolite od COVID-19, a također je i šansa da bi vašem novorođenčetu trebala daljnja skrb u bolnici. Međutim, trenutno nema dokaza da COVID-19 povećava rizik od pobačaja ili urođenih mana.

The Royal Australian and New Zealand College of Obstetricians and Gynaecologists (RANZCOG) objavio je zajedničku izjavu s ATAGI u kojoj preporučuje da se trudnicama rutinski nudi cjepiva Pfizer ili Moderna u bilo kojoj fazi trudnoće. Pokazalo se da cjepiva smanjuju rizik od teških bolesti, a također mogu pomoći u smanjenju šanse za prijenos. RANZCOG preporučuje da sve trudnice koje rade u visokorizičnim okruženjima gdje je veća vjerojatnost da ćete imati kontakt s osobama koje su razvile COVID-19, kao što su zdravstvena skrb, karantena ili zaštita granica, trebaju razmotriti cijepljenje protiv COVID-19. Žene koje rade u visokorizičnom okruženju mogle bi razmisliti o radu u području nižeg rizika neko vrijeme, raditi od kuće ili uzimati dopust.

Nedavni dokazi otkrili su prisutnost antitijela u krvi pupkovine, što sugerira da trudnice koje su primile cjepivo mogu prenijeti određenu razinu zaštite na svoju bebu. Ako ste trudni i pitate se trebate li se cijepiti, razgovarajte sa svojim liječnikom o tome trebate li se cijepiti. Važno je raspraviti svoje mogućnosti i razumjeti je li korist veća od rizika.

Mogu li dobiti cjepivo protiv COVID-19 ako dojim?

Iako postoji samo ograničeno istraživanje o cjepivima protiv COVID-19 kod dojilja, nema zabrinutosti oko sigurnosti mRNA cjepiva, kao što su Pfizer ili Moderna, za dojilje ili njihove bebe. Pfizer i Moderna preporučuju se dojiljama i ne morate prestati s dojenjem prije ili nakon cijepljenja. Žene koje doje mogu sa sigurnošću primiti gotovo sva druga cjepiva koja nisu COVID-19. Jedina iznimka je cjepivo protiv žute groznice, koje je živo cjepivo. Postoje i dokazi koji upućuju na to da dojilje koje su primile cjepivo mogu prenijeti antitijela kroz majčino mlijeko što može pružiti određenu zaštitu vašoj bebi.

Visa DinersClub Maestro MasterCard